Türkiye Ukrayna’yı mı destekliyor?

Dünya’nın en çok takip edilen gazetelerinden biri olan New York Times’da kaleme alınan yazıda Rusya-Ukrayna geriliminde Türkiye’nin Ukrayna’dan yana olduğu belirtildi.

Gündem 04.02.2022, 14:26 04.02.2022, 14:28
Türkiye Ukrayna’yı mı destekliyor?

Anrew E. Kramer’in “Kararsız bir NATO müttefiki olan Türkiye, Ukrayna’yı destekliyor” başlıklı haberine göre Türkiye, Ukrayna’na için silahlı insansız hava aracı (SİHA) tedarikini artıracak. Ukrayna’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan burada, Rus yetkilileri çileden çıkaran Türk yapımı SİHA’ların tedarikini artırmayı kabul etti. Erdoğan'ın silah sağlama ve Ukrayna'yı diplomatik olarak destekleme kararı, Moskova'ya aleni bir tepkiydi ve Karadeniz çevresindeki bölgede üstünlük için tarihi rakipler olan Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliği ve çatışma karışımını iyice karmaşık hale getirdi. 

Habere göre yaşanan krizde Türkiye, Ukrayna’yı destekleyen; ABD, İngiltere ve Doğu Avrupa ülkelerinin tarafını seçti. Kramer haberinde Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız hava aracı (İHA) üretimi için bir fabrika kuracağı yönündeki Ukrayna Savunma Bakanlığı açıklamasını da hatırlattı. 
 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu