Vali şeyhlerle buluştu: Görev sınırlarını aştı

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, göreve başladıktan sonra şeyhlerle buluştu. Eski YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, “Vali, görev sınırlarını aşmıştır. Görevden el çektirilmeli ve hakkında adli işlem yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Gündem 07.08.2022, 11:29
Vali şeyhlerle buluştu: Görev sınırlarını aştı

Şanlıurfa Valiliği’ne 11 Mayıs 2022’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile atanan Salih Ayhan 20 Mayıs 2022’de görevine başladı. Vali Ayhan, göreve geldikten yaklaşık 40 gün sonra şeyhlerle bir araya geldi.

Cumhuriyet'ten Mehmet Oflaz'ın haberine göre, temmuz ayının başında Vali Ayhan’ın davetiyle gerçekleşen buluşmaya, müritleri tarafından Nakşibendi tarikatının Gaznevi kolunun manevi lideri kabul edilen şeyh İzzeddin Aksan’ın yanı sıra birçok şeyh katıldı.

Buluşmada şeyhler yaptıkları 'hizmetleri' Vali Ayhan’a anlattı. Ayhan’a AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ve Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan eşlik etti.

ANAYASAYI ANIMSATTI

Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu,  “Devrim yasaları arasında olan 1925 tarih ve 677 sayılı yasaya göre tarikat ve cemaatler kapatılmıştır. Bu devrim yasası anayasanın 174. maddesinde de koruma altındadır. Tarikatlar, cemaatler ve bunlara ilişkin şeyhlik gibi unvanlar yasak olmasına rağmen, bu devrim yasası yürürlükte değilmiş gibi hareket edilmektedir” dedi.

Anayasanın 2. ve “Din ve vicdan hürriyeti” başlıklı 24. maddesini anımsatan Eminağaoğlu, “Tarikat ve cemaatlerin varlığı, kuşkusuz bu hükümlere de aykırılık yaratmaktadır” dedi. 

'SERBESTİ YARATILMAMALI'

“Bugün devrim yasaları ve anayasa hükümleri görmezden gelinmekte tarikat ve cemaatlere serbest alan yaratılmaktadır” diyen Eminağaoğlu şöyle konuştu:

“Kendileri ve dolayısıyla faaliyetleri yasak olan tarikatlar ve cemaatler, din ve vicdan özgürlüğü içinde görülmekte, hatta ve hatta bu yapılanmalara sivil toplum örgütü gibi yaklaşılmaktadır. Devrim yasaları ve anayasa hükümleri uygulanmalı, tarikat ve cemaatlere serbesti yaratılmamalıdır.”

Yorumlar (0)
24
az bulutlu