Her fırsatta yoksul halka "tasarrruf" çağrısı yapan iktidarın belediyesi kamu kaynaklarını keyfince kullanmaya devam ediyor. 18 yıldır AK Partili başkanlar tarafından yönetilen belediyenin “Anadolu Erenlerinin Türbe Ziyaretleri için Gezi” organizasyonu için 1,3 milyon lira harcadığı öğrenildi.

TASARRUF TEDBİRLERİ GENELGESİ LAFTA KALDI

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, AK Partili Tahir Büyükakın idaresindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 7 Temmuz’da “Anadolu Erenlerinin türbe ziyaretleri” için ihale yaptı. Pazarlıkla yapılan ihale kapsamında yalnızca iki şirketten teklif alındı. Tekliflerden biri geçersiz sayılınca, ihaledeki teklif sayısı teke düştü.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nca oluşturulan ihale komisyonu, teklifler üzerinde incelemelerde bulundu. İhale komisyonu, nihai kararını ise 28 Temmuz’da verdi. Komisyonun kararı doğrultusunda belediye, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca 17 Temmuz’da yayımlanan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nden 11 gün sonra, fahiş bir harcama gerçekleştirdi.

MHP Lideri Bahçeli'den Cumhur İttifakı açıklaması MHP Lideri Bahçeli'den Cumhur İttifakı açıklaması

EKİM AYINDA TAMAMLANACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul merkezli Elitatur Turizm Seyahat isimli şirket arasında 28 Temmuz’da sözleşme imzalandı. Sözleşmenin bedeli kayıtlara, 1 milyon 397 bin 610 TL olarak geçti. İhale kapsamında gerçekleştirilecek gezilerin, 2 Ağustos-10 Ekim döneminde tamamlanacağı belirtildi.

EN ÇOK BORCU OLAN BELEDİYE

Toplam 18 yıldır AK Partili isimlerin başkanlığını yaptığı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın Hazine borcu, 31 Temmuz itibarıyla 2 milyar 229 milyon 132 bin liraya ulaştı. Belediye, toplam 2,2 milyar liralık borç ile en borçlu belediye unvanını yine kimseye kaptırmadı. Belediyenin Hazine borcunda dönemlere göre yaşanan değişim ise şöyle sıralandı:

  • Aralık 2022: 2 milyar 328 milyon lira
  • Ocak 2023: 2 milyar 271 milyon lira
  • Mart 2023: 2 milyar 157 milyon lira
  • Mayıs 2023: 2 milyar 271 milyon lira
  • Temmuz 2023: 2 milyar 229 milyon lira