Türkiye'de her gün en az 1 kadın katledilirken kadınlar için hayati önem taşıyan İstanbul Sözleşmesi hâlâ iktidarın hedefinde. Son olarak Süleyman Soylu, İstanbul Sözleşmesini hedef aldı.

Türkiye'de her gün en az 1 kadın erkekler tarafından katlediliyor. Cezasızlık ve iktidar yetkilileri tarafından katilleri aklayan söylemler bu cinayetleri artırıyor. Kadınlar için hayati önem taşıyan İstanbul Sözleşmesi bir gece yarısı kararıyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından feshedilmişti. Sözleşme son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun hedefinde.

Soylu bugün Haliç Kongre Merkezi'nde kadın sivil toplum kuruluşu başkanlarının katıldığı kahvaltıda konuştu.

İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasında bu yana kadın cinayetlerinde azalma olduğunu iddia eden Soylu, "2021 yılında toplam hayatını kaybeden kadın sayısı 309. İstanbul Sözleşmesi kaldırıldıktan sonra, 2022 yılında kadın cinayeti rakamı 279. Yüzde 12 azalma söz konusu" dedi.

"1 Ocak ile 25 Nisan arasındaki rakam ise, 86'ya 78. Yani 86 2022 yılında, 78 bu yıl. Yüzde 12 bir yıl önce düştü, şimdi de yüzde 10 düştü" diyen Soylu'nun verilerini Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun (KCDP) verileriyle çelişiyor.

Yeşil Sol Parti'nin Meclis başkanı adayı belli oldu Yeşil Sol Parti'nin Meclis başkanı adayı belli oldu

2022'DE 333 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ


KCDP'nin verilerine göre 2022 yılında 334 kadın katledildi; 245 şüpheli kadın ölümü meydana geldi.

Halk TV