İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu öncülüğündeki aşırı sağcı kabinenin en tartışmalı bakanlarından Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir’e, katıldığı televizyon programında, son haftalarda Filistinlilerin ve İsrailli yasa dışı yerleşimcilerin öldürüldüğü işgal altındaki Batı Şeria'daki artan gerilimler soruldu. 

SAVUNMA BAKANINA YÜKLENDİ

Kanal 12’ye konuşan bakan, kendi haklarının Filistinlilerinkinden daha önemli olduğunu ve Yahudi yerleşimcilerin güvenliğini sağlamak için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi. Savunma Bakanı Yoav Gallant'a tepki gösteren Ben Gvir, Gallant'ın Filistinlilere baskı uygulamak için yeterince çaba göstermediğini de ekledi.

Avrupa'da üçlü anlaşma! 3 ülkede takip ve tutuklama yapabilecekler Avrupa'da üçlü anlaşma! 3 ülkede takip ve tutuklama yapabilecekler

Ben Gvir, Batı Şeria'daki bölgeler için Yahudi milliyetçisi terimleri kullanarak, "Benim, eşimin ve çocuklarımın Yahudiye ve Samiriye'de yollarda dolaşma hakkı, Arapların hareket hakkından daha önemlidir" dedi.

Ben Gvir, Kanal 12 muhabiri Muhammed Magadli'ye, "Üzgünüm Muhammed ama gerçek bu. Gerçek bu. Benim yaşam hakkım onların seyahat hakkından önce gelir” ifadelerini ekledi. 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER