Tunç Soyer'den Ümit Özlale açıklaması: Kazanma ihtimali çok zayıf! Tunç Soyer'den Ümit Özlale açıklaması: Kazanma ihtimali çok zayıf!

Prof. Dr. Naci Görür her geçen gün daha da yaklaşan Marmara depremine ilişkin bir kez daha uyardı: Görür uyarısında, “İstanbul’da 100 bin binada insanların ölümü beklediğini biliyoruz. Gelin önce o insanların işini halledelim.” ifadelerini kullandı. 

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı toplantısında konuştu. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, İstanbul için özel kanun çıkarılmasına yönelik sözlerini hatırlatan Görür, “Özel olması gerekmiyor. Bütün kentlerde kanun çıkaralım” dedi.

"ASLA İSTANBUL'U DEPREME HAZIRLAYAMAZSINIZ"

Prof. Dr. Görür konuşmasında, “Eğer İstanbullu deprem kültürü ve bilgi birikimine hazır değilse, asla İstanbul’u depreme hazırlayamazsınız. İstanbul’daki insanların deprem kültürü olsa, kaçak bina yapılmazdı. Hiçbiri, belediyenin kapısını çalıp ‘İmar affı yap’ demez. Depreme halk sahip çıkmazsa, yerel yönetimlerle depreme hazırlanmayı unutun. Büyük depremlerin oluşmaya başlayacağı döneme giriyoruz" diye konuştu.

"YÜZ BİN BİNADA İNSANLAR ÖLÜMÜ BEKLİYOR"

“Hükümet 600 bin konut sattı. İstanbul’da 100 bin binada, insanların ölümü beklediğini biliyoruz" diyen Görür, "Gelin önce o insanların işini halledelim. Önce hayatı tehlikede olan insanların evini barkını yapalım. Şimdi, 16 milyonu temsil eden İBB Başkanı’nın, çıkıp sanayi dünyasına, ‘Sizler depreme hazır mısınız, bugüne kadar ne yaptınız? Yapmadıysanız gereğin yapın’ demesi lazım”