Protestocular, hükümetin adli atamalar üzerindeki siyasi denetimi sıkılaştıracak ve yüksek mahkemenin hükümet kararlarını veya meclis yasalarını bozma yetkilerini sınırlayacak planları hayata geçirmeyi başarması halinde İsrail demokrasisinin geleceğinin tehlikede olduğunu söylüyor.

‘DİKTATÖRLÜĞE DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORLAR’

Hükümetin yargıçların aşırı erişimini engellemek için gerekli olduğunu söylediği planlar, aralarında avukatların da bulunduğu grupların şiddetli muhalefetini çekti ve İsrail toplumunda derin olan siyasi bölünmeleri genişleterek iş dünyası liderleri arasında da endişelere yol açtı.

Eski başbakan Johnson konuştu: Batı Ukrayna konusunda hata yaptı Eski başbakan Johnson konuştu: Batı Ukrayna konusunda hata yaptı

İsrail Barolar Birliği Başkanı Avi Chimi, "Bizi bir diktatörlüğe dönüştürmek istiyorlar, demokrasiyi yok etmek istiyorlar. Yargı erki yok edilmek isteniyor, yargı erki olmayan demokratik ülke olmaz” dedi.

NETANYAHU GÖRMEZDEN GELİYOR

Netanyahu, şimdi üçüncü haftasına giren protestoları, muhaliflerin İsrail tarihindeki en sağcı hükümetlerden birini ortaya çıkaran son seçimlerin sonuçlarını kabul etmeyi reddetmesi olarak görmezden geliyor.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER