Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki akşam Çankaya Köşkün'nde yeni kabinesini açıklamasının ardından en çok konuşulan isimlerden biri olan yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hakkında ekonomist Özgür Demirtaş açıklamalarda bulundu.

ŞEFFAFLIK VE ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK

Yeni Bakan Şimşek, bugün görevi Nebati'den teslim alırken, “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönmekten başka çaresi kalmamıştır” ifadelerini kullandı. Şeffaflık ve öngörülebilirlik açıklamalarında bulundu.

EK MTV'de kritik tarih belli oldu! Ödeme yapmayan araç sahipleri... EK MTV'de kritik tarih belli oldu! Ödeme yapmayan araç sahipleri...

Şimşek, açıklamasında, "Değerli Bakanımızdan görevi devralma törenimize katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bayrak ve hizmet yarışında değerli emaneti şahsıma tevdi eden sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Küresel zorlukların devam ettiği, 14 milyon vatandaşımızı etkileyen deprem felaketinin yaşandığı dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı'nı görevini büyük bir fedakarlıkla ifa eden sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.

Hükümetimizin temel hedefi toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada, şeffaflık, sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplinin tesis edilmesi, fiyat istikrarının sağlanması temel hedefimiz olacaktır. Orda vadede enflasyonun yeniden tek haneli rakamlara düşürülmesi her alanda öngörülebilirliğin artırılması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır." dedi.

'AYNISINI 10 YIL ÖNCE SÖYLEDİM'

Ekonomist Özgür Demirtaş ise sosyal medya hesabından Şimşek'in açıklamalarını paylaşarak açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, sosyal medya hesabından Şimşek'in "Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır" sözlerine hakkında şöyle konuştu:

"Bu cümlelerin aynısını 10 yıl önceden beri sürekli söyledim. Söylediğim için saldırmayan trol, yapılmayan algı kalmadı. Dönüldü, dolaşıldı, dediğim yere gelindi. Şimdi de ortada trol kalmadı. Neyse. Umarım rasyonel politikalar özgürce uygulanır. Ülkem için dileğim budur."