Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) başlattığı hava harekatına ilişkin dünyadan tepkiler geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Biden da Putin de biliyor' dediği iki ülkede Türkiye'ye tepki gösterdi.

AP Başkanı Roberta Metsola
AP Başkanı Roberta Metsola

AVRUPA PARLAMENTOSU'DAN 'İTİDAL' ÇAĞRISI

AP Başkanı Roberta Metsola, Türkiye'yi 'uluslararası hukuka saygı göstermeye' çağırarak, İranlı yetkililerle ilişkileri askıya aldıklarını duyurdu. Metsola, “Türk makamlarını itidalli olmaya ve uluslararası hukuk ve standartlara saygı göstermeye çağırıyoruz” dedi.

ALMANYA: SON DERECE ENDİŞE VERİCİ

Hava harekatı nedeniyle sivillerin öldüğü yönündeki haberlerin 'son derece endişe verici' olduğunu söyleyen Alman Dışişleri sözcüsü, "Diğer tüm aktörlerle birlikte Türkiye'yi de Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyinde mevcut gerginliği daha da tırmandıracak hiçbir eylemde bulunmamaya çağırıyoruz" dedi. Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Burger konuyla ilgili olarak, saldırıda PKK ya da PKK'ye yakın grupların sorumluluğuna dair eldeki işaretleri 'son derece ciddiye aldıklarını' belirtti ancak Birleşmiş Milletler (BM) Antlaşması'nın 51'inci maddesi uyarınca 'meşru müdafaa hakkının misilleme hakkını içermediğini' vurguladı.

Ned Price
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price

ABD: GERİLİM AZALTILMALI

ABD Dışişleri Bakanlığı da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) başlattığı hava harekatına ilişkin Bakanlık Sözcüsü Ned Price, hava harekatının bölgede gerilimi tırmandırdığını ve 'operasyonun IŞİD’le mücadele hedefine zarar vereceğini' söyledi. Price, ABD'nin Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıracak herhangi bir askeri harekata karşı olduğunu belirtti.

Aleksandr Lavrentyev
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev

RUSYA: AŞIRI ASKERİ GÜÇ KULLANMAKTAN KAÇININ

İzmir'de Kız Yurdu İçin Bağışlanan Arazi, Ailenin İtirazına Rağmen Satıldı İzmir'de Kız Yurdu İçin Bağışlanan Arazi, Ailenin İtirazına Rağmen Satıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev de, Türkiye'yi Suriye'de 'aşırı askeri güç' kullanmaktan kaçınmaya ve itidal göstermeye çağırmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) başlattığı hava harekatı konusunda Ankara'nın kendilerine önceden bilgi vermediğini söyleyen Lavrentyev, şöyle konuşmuştu: "Türk meslektaşlarımıza, Suriye'nin sadece kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde değil, tüm topraklarda gerilimin tırmanmasını önlemek için belirli bir itidal göstermeleri çağrısında bulunuyoruz."

CUMHURBAŞKANI 'BIDEN DA PUTİN DE BİLİYOR' DEMİŞTİ

Katar ziyareti dönüşü basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz bu operasyonla ilgili ne Sayın Biden’la ne Sayın Putin’le herhangi bir görüşme yapmış değiliz. Fakat bizim her an bu bölgede bu tür şeyleri yapabileceğimizi zaten sayın Biden da sayın Putin de biliyor" ifadelerini kullanmıştı.

POLEMİK HABER