İsrailli kadın asker, Filistinli mahkumla cinsel ilişkiye girdi! Ülkede kadın gardiyanlık yasaklandı İsrailli kadın asker, Filistinli mahkumla cinsel ilişkiye girdi! Ülkede kadın gardiyanlık yasaklandı

Rusya merkezli paralı askeri şirket Wagner’in patronu Yevgeny Prigojin, kısa süren ‘Putin’e isyanın’ ardından ilk kez video açıklama yayınladı. Afrika’daki askeri hamlelerine ağırlık vermeye başlayan Prigojin, şirketinin keşif ve arama faaliyetleri yürüttüğünü belirtti. 

Wagner’in Telegram kanalından yayınlanan videoda, Prigojin ayrıca, "Rusya'yı tüm kıtalarda daha da büyük, Afrika'yı daha da özgür hale getirdiğini" belirterek Wagner'in insanları işe aldığını ve grubun "belirlenen görevleri yerine getireceğini" ekledi.

‘ETKİSİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYOR’ İDDİASI

Askeri şirketle bağlantılı Rus sosyal medya kanalları, Prigojin'in Afrika'da çalışmak üzere savaşçılar topladığını ve aynı zamanda Rusya'dan yatırımcıları, Afrika ülkesinin başkentindeki bir kültür merkezi ‘Russian House’ aracılığıyla Orta Afrika Cumhuriyeti'ne para yatırmaya davet ettiğini iddia etti.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Wagner'in kiralık askerlerinin faaliyet gösterdiği ve insan hakları ihlalleri yapmakla suçlandığı ülkelerden biri olarak değerlendirilirken, Kremlin yönetimi, 2014'ten beri Wagner’i Rusya'nın Ortadoğu ve Afrika'daki varlığını genişletmek için bir araç olarak kullanıyor.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER