En görkemli kraliçe taçlarını barındıran kraliyet taçları listemizi inceleyin. Kraliyet düğünlerinin belki de en önemli özelliği, kusursuz ihtişamı en ağırbaşlı şekilde takdim etmesidir. Bu takdimin en kıymetli parçalarından biri de kuşkusuz gelinin taktığı taçtır. Sizler için şimdiye kadar görkemli takılan taçları derledik.

The State Diadem (Devlet Tacı)

Rundell Bridge & Rundell - The Diamond Diadem

İngiltere, İrlanda ve İskoçya’nın ulusal amblemleri gül, yonca ve devedikeniyle hazırlanan tacın ortasında dört karatlık sarı pırlanta bulunuyor. Üzerinde toplamda 1.333 pırlanta bulunan set 1820’de yapılmış. Kral George IV’ün taç giyme töreni için tasarlanan taç Kraliçe II. Elizabeth’in 1953’teki taç giyme töreninde de tercih edildi.

Koca ülkeyi 70 yıldır yönetiyor ama bir tek o dört kişiye söz geçiremedi -  Magazin Haberleri

Cartier Halo Tiara

The Queen's Cartier Halo Tiara

 Kate Middleton, Kral VI George’nin eşine hediye ettiği 1936 Cartier imzalı yaklaşık 1000 elmastan oluşan tacı düğününde takmıştı.

Kate Middleton Almost Had a Different Wedding Look

Cambridge Aşıklarının Düğümlü Tacı (Cambridge Lover’s Knot Tiara)

Cambridge Lovers Knot Tiara - Original 1818 Version and the 1913 Version

 İngiliz kraliyet taçları arasından en çok bilineni, Queen Mary’s Lover’s Knot. Prenses Diana’nın favorisi olması ile koleksiyonun en ikonik parçaları arasında gösterilen tacı Kate Middleton’un da diplomatik görüşmelerde taktı.

Cambridge Lover's Knot Tiara | Kate Middleton Has Her Pick of All These  Royal Tiaras | POPSUGAR Fashion Photo 3

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları

Ünlü kraliyet parçalarının aksine bu taç ailenin özel koleksiyonundan ve Kraliçe II. Elizabeth’e ait. Kraliçe Mary tarafından 1913 veya 1914 senesinde büyükannesi Cambridge Düşesi Augusta of Hesse’nin 200 yıllık tacına referansla hazırlatılan taç, 19 kemer ile 19 tanesi sallantılı ve 19 tanesi dikey olmak üzere 38 damla inciden tasarlandı.

Kraliçe Mary’nin Püskül Tacı (Queen Mary’s Fringe Tiara)

The Royal Order of Sartorial Splendor: Tiara Thursday: Queen Mary's Fringe  Tiara, Revisited

Kraliçe tarafından düğününde takılan bu taç, kraliyet koleksiyonunun duygusal ve tarihsel değeri yüksek parçalarından. Kraliçe Victoria’nın Kraliçe Mary’ye verdiği kolyedeki taşlar kullanılarak oluşturulan 47 elmas bardan yaratılan çarpıcı taç, 1936’da geleceğin Anne Kraliçesi’ne devredildi; fakat 1947’deki düğünde yaşanan bir talihsizlik sonrası tacı ön kısmında ayar bozukluğu yaşandı.

Asırlık Kraliyet Ailesi Mücevherleri - PlumeMag

Tarihler 1973’ü gösterdiğinde -tamir edildikten sonra- yeniden görücüye çıkan taç, Kraliçe’nin tek kızı Prenses Anne tarafından Mark Phillips ile evlenirken takıldı. Kraliçe Elizabeth’in torunu Prenses Beatrice bu taç ile evlendi.

Queen Mary’s Diamond Bandeau Tiara

From Her Majesty's Jewel Vault: Queen Mary's Diamond Bandeau Tiara

Meghan Markle’ın Givenchy tasarımı gelinliği düğün gününe dair en akılda kalan detaylardan. Ama Kraliçe Mary’nin taç koleksiyonundan seçtiği ve 16 metrelik ipek duvağıyla kullandığı pırlanta taç en çok konuşulan oldu. Kraliçe Elizabeth’in Meghan Markle’a önerdiği beş farklı model arasından seçilen pırlanta tacın orijinalinde figürlerin ortasında safir taş yer alıyordu. Meghan Markle’ın isteği üzerine yine kraliyet ailesinin pırlanta koleksiyonundan bir taşla değiştirilen taç 1893 yılında yapılmış.

The Daily Diadem: Queen Mary's Diamond Bandeau

Kraliçe’nin Safir Tacı (Queen’s Sapphire Tiara)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları - OGGUSTO

Safir ve elmaslarla çevrili bu taç, Kraliçe Elizabeth’in özel isteği ile 1963 senesinde daha önce satın aldığı bir kolyenin mücevherleri ile hazırlandı. Babası tarafından kendisine verilen VI. George Viktoryen Suit mücevher seti ile uyumlu olacak şekilde tasarlanan taç bu sebeple VI. George Safir Tacı olarak da adlandırılıyor.

Strathmore Gülü Tacı (Strathmore Rose Tiara)

Tiara Mania: Queen Elizabeth of the United Kingdom's Strathmore Rose Tiara

Kraliçe Elizabeth’in annesine ailesi tarafından 1923’te düğün hediyesi olarak verildi. Safir ve elmas yaban güllerinin gümüş ve altınla işlemesi ile tasarlanan taçtaki her bir dal, broş olarak da kullanılabilecek şekilde oluşturuldu. Kraliçe Elizabeth’e 2002 senesinde miras olarak geçen şık çiçek tasarımlı taç on yıllardır kamuya açık alanda takılmadı.

Burma Yakutu Tacı (Burmese Ruby Tiara)

The Burmese Ruby Tiara

Hint monarkı Nizam tarafından Kraliçe Elizabeth’e verilen Cartier imzalı bir düğün hediyesinin sökülmesinin ardından 1973 senesinde son haline kavuşan taç, en son Kraliçe Elizabeth’in 91. yaş gününde boy gösterdi. Elmaslar ve 96 yakuttan yaratılan çiçek motifleri ile işlenen taç, kraliyet koleksiyonunun en eski parçalarından olmasa da Ana Kraliçe’nin gözdeleri arasında yer alıyor.

The Burmese Ruby Tiara

Büyük Düşes Vladimir Tacı (Grand Duchess Vladimir Tiara)

Sır çözüldü! İşte İngiliz Kraliyet Ailesi'nin taçlarının sırrı!

Bolin tarafından Rus kraliyetinin başındaki Büyük Düşes Vladimir için tasarlanan; ancak devrim zamanında aile tarafından geride bırakılan taç, bir İngiliz ajanı tarafından kaçırıldı ve İngiliz koleksiyonuna dahil edildi. Tacın en çarpıcı özelliği, elmasla çevrili halkalarına duruma göre inci veya zümrüt damlalar takılabilmesi. Son yıllarda Kraliçe tarafından sıklıkla inci damlaları ile takılan taç, hiçbir sallantılı mücevheri olmaksızın da kusursuz görünüyor.

Grand Duchess Vladimir Tiara | Wedding Bridal Tiara | Wedding Accessories |  Crown Wedding - Hair Jewelry - Aliexpress

Spencer Tacı (Spencer Tiara)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları - OGGUSTO

Galler Prensesi Diana’nın ailesine ait olan ve kraliyet koleksiyonunda yer almayan Spencer Tacı, Diana tarafından çok sık takıldığı için aşina olduğumuz bir parça. Hikayesi 18. yüzyıla uzanan taç, zaman içinde pek çok mücevhercinin dokunuşu ile yeni bir yorum kazanmış. Gümüş çerçeve üzerine altın ve elmaslarla işlenmiş lalelerin, yıldız şeklinde çiçeklerin ve yaprakların stil kazandırdığı parçayı hafızalara kazıyansa kuşkusuz Diana’nın Prens Charles’la 1981’deki düğünü oldu.

Sır çözüldü! İşte İngiliz Kraliyet Ailesi'nin taçlarının sırrı!

Lotus Çiçeği Tacı (Lotus Flower Tiara)

Kraliyet Ailesinin Görkemli Taçları - OGGUSTO

Anne Kraliçe’nin 1923’te düğün hediyesi olarak aldığı elmas ve inci bir kolyeden hazırlanan Lotus Çiçeği Tacı, ilk kez 1937’deki taç giyme töreninde görücüye çıktı. 1920’lerin taçlarının alın hizasında takılması stili ile oldukça uyumlu bir forma sahip olan tacı 1959’da Prenses Margaret düğününde annesinden devraldı. Daha sonra Margaret’in tek oğluyla evlenen Serena Stanpone’nin taktığı taç üç nesillik bir yolculuk yaptı. 2002’de Margaret’in ölümünün ardından ilk kez, 2013 senesinde Cambridge Düşesi tacı bir diplomatik resepsiyonda takarak herkesi şaşırttı.

Kayıp taç onun başında ortaya çıktı: ABD'deki eltiye selâm gönderdi -  Magazin Haberleri

Kraliçe’nin Platin Jübilesine Özel Mücevher Seti (Jubilee Emerald Garden)

Kraliçe II. Elizabeth için bir taç - YÜKSEK TAKI RÜYASI

Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki 70’inci yılı, mücevherleri çok seven kraliyet ailesi için de birçok ışıltıyı beraberinde getiriyor. Bunlardan bir tanesi de Bulgari’nin tasarladığı taç ve saatten oluşan “Jubilee Emerald Garden” (Jübile Zümrüt Bahçesi) adı verilen mücevher seti. Romalı mücevher markası Bulgari, Kraliçe’nin platin jübilesini, özel olarak tasarladığı bu set ile onurlandırdı. Bir çiçek buketini andıran tacın orrtasında lotus tomurcuğu şeklinde oyulmuş ve ortasında 63,44 karat büyüklüğündeki Zambiya zümrüdü bulunuyor. İkisi sadece değerli taşların yerleştirilmesinden sorumlu; toplamda beş kişilik profesyonel bir mücevher ustası ekibin çalıştığı mücevher setinin yapımı bin 500 saatten uzun sürmüş. Zümrütlere eşlik eden pırlantalardan oluşan set kraliyet ailesinin mücevher koleksiyonundaki en göz alıcı parçalardan biri olacak gibi görünüyor.

Kraliçe II. Elizabeth'in Platin Jübile'sine Bir Bulgari Tacı | Vogue Türkiye