Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdürü olan Çat, vatandaşları sıcak havadan korunma konusunda bilgilendirdi.

"ÖĞLEN DIŞARI ÇIKMAYIN"

Çat, güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkmaktan kaçınılmasını ve çıkmak zorunda olanların güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü kullanmalarını önerdi. Ayrıca, gölgede veya klimalı yerlerde bulunulması ve odaların havalandırılması gerektiğini belirtti.

"SU TÜKETİMİNİ ARTIRIN"

Yaz dönemlerinde su tüketiminin artırılması gerektiğini vurgulayan Çat, "Eğer tuz yemeye engel bir hastalık yoksa, tuz tüketimi de artırılabilir" dedi.

Çat, su ihtiyacının başka içeceklerle karşılanmaması gerektiğine dikkat çekerek, "Çay ve kahve su tüketimini azaltıyor, bunları su yerine koymamak gerekiyor. Yaz aylarında mineralli suların tüketilmesi önerilir. Yağlı yiyeceklerden uzak durulup sebze ve meyve gibi hafif yiyecekler yenmeli. Kronik hastalığı olanlar, özel diyetlerine dikkat etmeli ve aşırı yemek yememelidir" dedi.

Kıyafet seçiminin de önemli olduğunu belirten Çat, geniş ve ince kıyafetlerin tercih edilmesini, güneş geçiren kıyafetlerden kaçınılmasını ve 11.00-15.00 saatleri arasında denize girilmemesi gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 'Onaylı Randevu' paylaşımı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 'Onaylı Randevu' paylaşımı

Özellikle çocuklar ve yaşlıların bu saatlerde denize girmemesi veya gölgede bulunması gerektiğini vurguladı.

Sıcak hava nedeniyle bayılma veya güneş çarpması durumlarında yapılması gerekenleri anlatan Çat, "Bayılan kişiyi güneşten uzak gölgelik bir alana almalı, kıyafetlerini gevşetmeli ve bilinci açıksa sıvı desteği vermeliyiz. Bilinci kapalıysa hemen 112'yi aramalıyız" dedi.

Son olarak, sıcaklık kaynaklı yorgunluk, bitkinlik ve kas krampları durumlarında su tüketiminin artırılması gerektiğini ve masaj yapmanın yerine sıvı alarak krampın geçmesini beklemenin daha doğru olduğunu belirtti.

Özellikle çocukların ve yaşlıların sıcak bölgelerde arabalarda tek bırakılmaması gerektiğini de vurgulayan Çat, "Bol bol su tüketin, suyun yerine başka içecekler koymaya çalışmayın" dedi.