Romanya Ortodoks Kilisesi Başdiyakozu Doru Budeanu, Suceava kentinde Aziz Konstantin ve Elena Kilisesi'nde meydana gelen olaydan sonra töreni gerçekleştiren rahiple görüştüğünü açıkladı.

Rahibin, suya batırma esnasında ve sonrasında bebeğin ağladığını söylediğini anlattı. Bebeğin yaşamsal belirtilerinin iyi olduğunu gösterdiğini söyleyen rahip, törenden birkaç dakika sonra bebeğin fenalaştığını aktardı.

Bebeğin ailesi rahibin sözlerine karşı çıkarak yavrularının sudan çıkarıldığında nefes almadığını ve burnunun kanadığını söyledi. 

Bebeğin babası "(Yuttuğu) Suyu çıkarmak için başını eğdik ancak kendine gelmedi. Kalbi atıyordu ama çok zayıftı. Ağzı açık ve ağlayan bir bebeği kimse suya daldırmaz değil mi?" dedi.

Vaftiz sırasında, akciğerine su kaçan 6 haftalık bebek hayatını kaybetti...

KAMPANYA BAŞLADI

Ülkede vaftiz törenlerinin 'değiştirilmesi' için kampanya başlatıldı.

"Yeni doğan bir bebeğin bu uygulama sebebiyle ölmesi büyük bir trajedi" mesajını içeren ve internet üzerinden imzalanan bir kampanyaya perşembe akşamı itibarıyla 56 binden fazla kişi katıldı.

Tepkiler sosyal medyaya da yansıdı. Bir kullanıcı vaftiz töreninin "vahşiliğini" kınarken bir başkası "vaftiz törenlerini sürdürmenin Tanrı'nın isteği olduğunu düşünenlerin inatçılığını" eleştirdi.

Romanya Ortodoks Kilisesi sözcüsü Vasile Banescu ise rahiplerin, bebeği tamamen suya daldırmanın yerine alnına biraz su dökebileceğini belirtti. Ancak kilisenin gelenekçi kanadının lideri Başpiskopos Teodosie, ritüelin değişmeyeceğini söyledi.