Bingöl, Muş, Erzurum, Van başta olmak üzere birçok ilde hayvan borsası 2. Bir emre kadar yasaklandığı bildirilmişti. Ancak Diyarbakır’da yasağa uyulmayıp hayvan alım satım işlemlerinin devam ettiği görüntüler gündemde.

‘KAPATILAN HAYVAN PAZARININ YANINDAKİ BOŞ ARAZİ KULLANILDI’

Irak'ta görülen ve Türkiye'ye sıçrayan Şap virüsüyle ilgili Diyarbakır Valiliği geçen cumartesi günü Mardin yolu üzerindeki Çarıklı beldesindeki canlı hayvan borsasının ikinci bir emre kadar kapatıldığı ve hayvan giriş ve çıkışlarının durdurulduğunu açıklanmıştı.

Sözcü gazetesinin haberine göre Geçtiğimiz günlerde valiliğin uyguladığı yasağın kağıt üzerinde kaldığı, Diyarbakır’ın Çarıklı İlçesi’nde vatandaşların hayvan alıp satım işlerine devam ettiği görüntüler bu sabah çekildi.

Ancak yetkililerin oralı olmadığı, kapatılan pazarın hemen yanındaki boş arazide bu sabah da kasaplar ve celeplerin büyük ve küçükbaş hayvan alımı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bölgeye yoğun hayvan sevkiyatı yapıldı.

‘KESİM İÇİN KUYRUKLAR OLUŞTU’

Aynı bölgede bulunan iki büyük mezbahada kesim için uzun kuyruk ve sıra oluşturuldu. Veteriner denetiminden geçirilmeyen hayvanlar hijyen koşullarının hiçe sayıldığı ortamda kesime götürüldü.

Denetim için alana gönderilen ve olumsuz bir durumla karşılaşılması halinde müdahale etmesi beklenen zabıta ekipleri ise olup bitenleri izlemekle kaldı.

Park halindeki araçta çay içen zabıta ekipleri, pazarın kapalı olmasına rağmen kaçak yöntemlerle satış için alana getirilen hayvan tüccarlarına herhangi bir müdahalede bulunmadı.

‘ETİN KİLOSU 140 LİRADAN 300 LİRAYA…’

Hal böyle olunca yeni hafta ile birlikte kasaplar et fiyatlarını uçurdu. Dana eti Şap açıklamalarından önce 140 TL'ydi.

Geçen hafta kemiksiz 260 liradan satılıyordu. Yeni hafta ile birlikte fiyat 300 liraya yükseltildi.

Küçükbaş da, hayvan pazarları kapatılmadan önce 150 liraydı, geçen hafta kemiksiz 250 liradan satılırken, o da yeni hafta ile birlikte 300 liradan satışa sunulmaya başlandı.

Hayvan alım ve satımı, kesimi tam gaz devam ederken, dün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri Valilik kararıyla kapatılan canlı hayvan borsasını ilaçladığını duyurdu.

ŞEHİRLERARASI HAYVAN GİRİŞLERİ DE DEVAM EDİYOR

Şehirlerarası hayvan girişleri de aynı şekilde devam ediyor.

Erzurum, Bingöl, Muş, Van gibi çevre illerden ezan vakti hava aydınlanmadan kente arkası açık pikaplarla büyükbaş hayvan nakli gerçekleştiriliyor.

Polis ve jandarma kontrol noktalarının olmadığı patika ve stabilize alternatif köy yollarından hayvanlar kente kesime getiriliyor.

Bu sabah yaklaşık 200 büyükbaş dana ve 1000 küçükbaş hayvan Çarıklı köyü yakınlarındaki iki ayrı mezbahada kesildi.