Japonya'nın en yoğun tatil sezonunda Khanun Tayfunu'nu takip eden tayfun, şiddetli yağmur ve kuvvetli rüzgarlarla orta ve batı Japonya'nın geniş alanlarını etkilemeye başladı. On binlerce evde elektriklerin kesilmesine neden olan felaket nedeniyle yüzlerce uçuş iptal edildi. Yetkililer, sel ve toprak kayması uyarılarında bulundu. 

Pasifik Okyanusu'ndan yaklaşan Lan Tayfunu, Tokyo'nun 400 kilometre güneybatısındaki Wakayama vilayetinin güney ucunu vurdu. Tayfun saatte 150 kilometrelik fırtınalara neden olarak Honshu adasının batı kısmı boyunca kuzeybatıya doğru ilerlemeye başladı. 

TOYOTA’NIN MERKEZİ TEHLİKEDE

Bölgesel kamu kuruluşlarına göre, elektrik kesintileri orta ve batı Japonya'da yaklaşık 90 bin haneyi vurdu. Tehlikeli seviyedeki yağmur ve rüzgar, yolların kapanmasına ve onlarca tren hattının bölgedeki hizmetleri askıya almasına neden oldu.

Önümüzdeki 24 saat içinde, çeşitli bölgelerin mevsim normallerinin en az üç katı yağış alması beklenirken, özellikle Toyota’nın merkezi olarak görülen Tokai bölgesinde yetkililer alarm verdi. 

Japonya hava ajansına göre, Lan Tayfunu’nun yarın erken saatlerde Japonya Denizi'ne ulaşacağı ve kuzeye doğru devam edeceği tahmin ediliyor.

Boko Haram saldırısında 10 kişi öldü Boko Haram saldırısında 10 kişi öldü

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER