YSK, 14 Mayıs'taki Cumhurbaşkanı ve 28. dönem milletvekili seçimlerine girecek siyasi partilerin tespiti için toplandı.

SEÇİM SÜRECİ RESMEN BAŞALDI

Resmi Gazete'de yayımlanan mükerrer sayı ile de seçim sürecine resmen girilmiş oldu. Son olarak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim saatlerini ve seçime girecek partileri belirledi.

PARTİ SAYISINDA ARTIŞ

Haber Global'de yer alan habere göre,  YSK'nin daha önce ilan ettiği 27 olan siyasi parti sayısı 36'ya yükseldi. Kanuna göre bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için oy verme gününden 6 ay evvel (14 Kasım 2022 tarihinden bu yana) Türkiye genelinde en az 41 ilde teşkilat kurmuş olması, en az bir kere Büyük Kongresini yapmış olması gerekiyor.

Perinçek, Erdoğan ile görüştüğünü açıkladı: Cumhur İttifakı'na katılmak istiyoruz! Perinçek, Erdoğan ile görüştüğünü açıkladı: Cumhur İttifakı'na katılmak istiyoruz!

Yargıtay'ın seçime girme yeterliliğine sahip siyasi parti sayısını 36 olarak belirlediği listenin YSK'ye ulaşması üzerine verilen bugünkü kararda, geçen aralık ayında seçime girme yeterliliği kendi başvurusu üzerine kararla kabul edilen Zafer Partisi ile Büyük Türkiye Partisi, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Milli Yol Partisi, Yenilik Partisi, Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi de seçime girme yeterliliğini yeni kazanan siyasi partiler olarak listede yer aldı.

36 SİYASİ PARTİ SEÇİME KATILACAK

YSK'dan yapılan açıklamada ''Seçime 36 siyasi parti katılacak. Oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında olacak.'' denildi.