Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs seçimi öncesi yurt dışı sandık kurullarına ilişkin yeni bir karar aldı. 

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre kapatma davası nedeniyle seçime Yeşil Sol Parti listelerinden girme kararı alan HDP'nin sandık kurulundaki varlığına itiraz eden MHP YSK'ye başvurdu. 

ADAY LİSTESİNİN TESLİM EDİLMEMESİ NEDENİYLE

Önceki seçimde ülke genelinde en çok oyu alan üçüncü parti konumundaki HDP’nin "seçime katılmama" durumunun aday listesinin teslim edilmemesi nedeniyle kesinleştiğini belirten MHP YSK Temsilcisi Kürşat Türker Ercan, parti temsilcilerinin 14 Mayıs seçimlerinde sandık kurullarında da bulunamayacağını vurguladı. HDP de YSK'ye sandık kurullarındaki durumlarına ilişkin görüş sordu.

HDP'NİN YERİNE DÖRDÜNCÜ PARTİ GEÇECEK

Yüksek Seçim Kurulu, seçime girmeme kararı kesinleşen HDP’nin sandık kurullarında görev alamayacağına hükmetti. 

CHP'den MHP'li Feti Yıldız'a jet yanıt: Düzenleyebildikleri kadar fezleke düzenlesinler CHP'den MHP'li Feti Yıldız'a jet yanıt: Düzenleyebildikleri kadar fezleke düzenlesinler

Siyasi Partiler Yasasına göre, son genel seçimde ilk 5 sırada bulunan siyasi partilerin temsilcileri sandık kurullarında görev alabiliyor. İlk beş her seçim çevresinde ayrı belirleniyor. Yurtdışı Seçim Kurulu ise tek seçim çevresi olarak kabul ediliyor. Ülke genelinde son seçimde ilk üçü paylaşan siyasi partiler yurt dışı sandık kurullarında görev alabiliyor.

24 Haziran 2018 Genel Seçimi'nde, AK Parti, CHP ve HDP ilk üç sırayı paylaştığı için yurt dışı sandık kurullarında da bu partiler üye bulundurabiliyordu. 

Ancak YSK’nin kararı sonrası yurt dışı sandık kurullarında HDP’nin yerine, dördüncü parti konumunda bulunan MHP temsilcileri görev yapacak.