Gram altın fiyatında patlama yaşanacak! Ünlü ekonomist tarih verdi Gram altın fiyatında patlama yaşanacak! Ünlü ekonomist tarih verdi

Haziran ayı ödemeler dengesi verileri bugün saat 10.00'da İç veri gündeminde görüşülecek. Reuters anketine göre cari işlemler dengesinin haziran ayında dış ticaret açığındaki daralma ve turizm etkisiyle sınırlı fazla vermesi beklenirken, 2023'ün tamamı için cari açık beklentisi 41 milyar dolar seviyesinde. Cari işlemlerin Haziran'da 426 milyon dolar fazla vermesi bekleniyor.

Dolar TL saat 09.21 civarında 27.04, Euro TL ise aynı dakikalarda 29.75 bandında işlem görüyor. 

REZEVRLERDE YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR

TCMB'nin dün açıkladığı verilere göre net uluslararası rezervleri 4 Ağustos ile biten haftada bir önceki haftaya göre yaklaşık 4.8 milyar dolar artışla 15.72 milyar dolara yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek net rezervlerde son iki ayda 20.1 milyar dolar yükseliş yaşandığına dikkat çekerek "Rezerv artışlarının, kur korumalı mevduat dönüşlerinin rekor seviyede olduğu ağustos ayında devam etmesi oldukça anlamlı. Piyasa koşulları elverdiği ölçüde rezerv biriktirmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

'ÖDEMELER ZİRVE OLACAK'

Ağustos ayı için 45-50 milyar dolarlık KKM dönüşü olduğunu tahmin eden bankacılar kur farkı ödemelerinin de bu ay zirvede olacağını hesaplıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'de para ve maliye politikanda kademeli düzetlmenin başladığını belirtirken Şimşek "Makro-finansal istikrarı sağlamak ve ülkemizin şoklara karşı dayanıklılığını artırmak için kurala dayalı, uluslararası normlara uygun politikaları uygulama konusunda kararlıyız. Bunun kredi notumuza yansıyacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

KÜRESEL PİYASALARDA SON DURUM

Asya borsaları haftayı ekside kapamaya hazırlanırken, beklentilerin hafif altında yükselen ABD enflasyon verisi sonrası yatay hareket eden doların aylık bazda değer kazanması bekleniyor.

Dolar yatay seyrederken işlemciler ABD'de tüketici fiyatlarında temmuzda ılımlı artış gösteren verilerin ardından Fed'in faiz artırımı döngüsünün bitebileceğini düşünse de bir üst düzey Fed yetkilisi bu kadar erken beklentiye girmeme uyarısında bulundu.
(Reuters- Cumhuriyet)