Aynı zamanda Rusya’nın eski cumhurbaşkanı olan Medvedev’in Argumenty i Fakty gazetesinde yayınlanan bir makalesinde, "Rusya'ya katılma fikri Abhazya ve Güney Osetya'da hala popüler. Bunun için iyi nedenler varsa büyük olasılıkla uygulanabilir" diye yazdı.

Gürcistan, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Abhazya ve Güney Osetya üzerindeki kontrolünü kaybederken, Moskova, Gürcistan'ın Güney Osetya'yı güç kullanarak yeniden ele geçirme girişiminin Rusya'nın karşı saldırısına yol açmasının ardından 2008 yılında bağımsızlıklarını tanımıştı.

Çetenin elindeki hapishaneyi geri almak için 11 bin askerle baskın yaptılar Çetenin elindeki hapishaneyi geri almak için 11 bin askerle baskın yaptılar

‘NATO’YA ALINIRSA…’

Rusya'nın Gürcistan'la ilişkileri o günden bu yana gelişme gösterse de Medvedev, Batı'yı, Gürcistan'ın NATO'ya olası kabulünü tartışarak ülke çapında gerginlik yaratmakla suçladı.

Bağımsızlığın tanınmasının 15. yıldönümünü kutlayan makalesinde Medvedev, olası bir ilhaktan söz ederek, "Endişelerimiz gerçeğe yakınlaşırsa beklemeyeceğiz" şeklinde kaydetti.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER