Çaykovski ve diğer meşhur Rus bestecilerin müziklerinin icralarını savaşın sonuna kadar durdurmaya çağıran Bakan Oleksandr Tkachenko, böyle bir "kültürel boykotun Çaykovski'yi yok etmek" anlamına gelmediğini, hedefin yalnızca "Rusya kanlı işgalini durdurana kadar eserlerinin performansını durdurmak" olduğunu ekledi.

‘MEDENİYET SAVAŞI’ VURGUSU

Ukrayna’nın Kültür Bakanı Oleksandr Tkachenko, savaşın, Rusya'nın iki devletin tek bir ulus olduğu konusunda ısrar ederek "kültürümüzü ve hafızamızı yok etmeye çalıştığı kültür ve tarih üzerine bir medeniyet savaşı" olduğu göz önüne alındığında, böyle bir adımın doğru olacağını savunuyor.

Ukrayna'da kültür sanat alanından birçok isim, Rus devletinin çatışma sırasında sanatsal mirasını aktif olarak araçsallaştırdığını söylüyor. Örneğin, Rus işgali altındaki Herson'daki reklam panoları, Rus şairin şehirle olan bağlantısına atıfta bulunan metinlerle birlikte Puşkin'in resimlerini gösteriyordu.

İddia: Türkiye’den Rusya ile ticari ilişkilerini kesmesi istendi  İddia: Türkiye’den Rusya ile ticari ilişkilerini kesmesi istendi 

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER