Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı canlı yayında ekonomi politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu kadar yüksek seyreden bir kredi hacmiyle enflasyonun ve cari açığın kontrol altına alınmayacağını belirten Şimşek, kredi ve kredi kartlarına ilişkin yeni düzenlemeler gelebileceğine işaret etti.

"İMKANI VARSA ALIR"

Şimşek, “Birinci konutu kredilendirme konusunda değişikliğe gitmeyeceğiz ancak ikinci ve üçüncü konut veya tatil yerlerindeki yerlere ilişkin vatandaşın imkanı varsa alır, krediyle desteklemeyeceğiz” dedi.

"İDDİALI BULANLAR OLABİLİR"

NTV’ye konuşan Şimşek, OVP’de enflasyonun 2023 için yüzde 65, 2024 için yüzde 33, 2025 için yüzde 15,2 ve 2026 için yüzde 8,5 olacağına yönelik tahminleri karşısında, ‘enflasyon hedeflerinin iddialı olduğuna yönelik eleştirilere’ yanıt verdi.

Şimşek ” OVP’de enflasyonu üç yılın sonunda tek haneli rakamlara düşürmek önceliğimiz. Enflasyon hedefimizi iddialı bulanlar olabilir. Biz mümkün olduğunca en gerçekçi rakamları ortaya koymaya çalıştık. Genel anlamda OVP’nin hedefleri gerçekçi bulunuyor” dedi.

"BİZ KURU SERBEST BIRAKTIK"

2021’in Aralık ayıyla 2023’ün Mayıs’ına kadar kurun belli bir düzeyde tutulduğunu söyleyen Şimşek, “Kur uzun süre tutulmuş. 2021’in Aralık ayıyla 2023’ün Mayıs’ına kadar kur, belli bir düzeyde tutulmuştu. Biz kuru serbest bıraktık” diye konuştu.

250 bin nüfuslu Kırşehir'de taksi ve minibüs ücretlerine zam geldi 250 bin nüfuslu Kırşehir'de taksi ve minibüs ücretlerine zam geldi

“Bizim bir kur hedefimiz yok” diyen Şimşek, “Aslında tahmin de olmaması lazım. Biz bir program yaptık, programın değişik evreleri var” ifadelerine yer verdi.

"ZAMAN ALACAK"

Şimşek ayrıca, “Açık konuşalım, model varsayımlarıyla realite bazen uyuşmuyor. Kurdan enflasyona geçişkenlik zamanla azalacak” değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Küresel ekonomiye baktığımız zaman; büyümenin düşük seyrettiği dönemdeyiz. Ortalama büyüme yüzde 3 civarında olacak.

* Dezenflasyon ve fiyat istikrarı OVP’nin en önemli bileşeni.

* OVP’nin ikinci ayağı, bütçe açığını tekrar yüzde 3’ün altına düşürmek.

* Üçüncü önemli bileşen ise yapısal dönüşüm. Bir taraftan üretken alanlara yatırım yaparken diğer taraftan mevcut kaynakları daha verimli nasıl kullanacağımıza yönelik yapısal dönüşüm çabası olacak.

* Reformları geçmişte olduğu gibi metinle sunmadık, takvimlendirdik.

* Gerçek anlamlarda kazanımlarımızı kalıcı hale getirecek olan yapısal reformlardır.

KREDİLER VE KREDİ KARTLARINA YÖNELİK DÜZENLEME

Şimşek, krediler ve kredi kartlarına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

“Samimi şekilde tek haneli enflasyon istiyorsak, onunla tutarlı bir iç tüketim ve kredi büyümesi kurgulamamız gerekiyor” diyen Şimşek, “Bu kadar yüksek seyreden bir kredi hacmiyle siz enflasyonu ve cari açığı kontrol altına alamazsınız. Taşıt kredilerinde biz, çok net bir şekilde sınırlayıcı bir perspektife sahibiz” dedi ve şöyle devam etti:

“Birinci konutu kredilendirme konusunda değişikliğe gitmeyeceğiz ancak ikinci ve üçüncü konut veya tatil yerlerindeki yerlere ilişkin vatandaşın imkanı varsa alır ama krediyle desteklemeyeceğiz.”

EKONOMİYE DIŞARDAN GELECEK KAYNAKLAR

* Programa kaynak arayışında ve Türkiye'ye yatırım arayışına girdiğimizde önce dost ülkeleri ziyaret ettik. Birleşik Arap Emirlikleri büyük bir teveccüh gösterdi ve 51 milyar dolara yakın bir program açıkladı.

* BAE'nin 51 milyar dolar içerisinde yenilenebilir enerjiye yaklaşık 27 milyar dolarlık bir yatırımı gündemde. Tabii bu depolamadan tutun, güneş, rüzgar vs. Sanayi, turizm özellikle teknoloji yatırımı öngörüyorlar.

* Merkez Bankası Başkanımız ile birlikte Dünya Bankası başkanıyla uzun bir görüşme yaptık. Onlar da bizim programımızı desteklemek üzere, mevcut 17 milyar dolarlık planlamaya ilaveten 18 milyar dolar daha tahsis edeceklerini söylediler. Toplamda 35 milyar dolarlık Dünya Bankası paketi, Türkiye'ye sunulacak.

KKM’DEN ÇIKIŞ STRATEJİSİ

* Kur korumalı konusunda çok fazla konuşmayı tercih etmiyorum. Bizim önceliğimiz programı uygulamak. Önceliğimiz rezerv biriktirmek.

*Biz bunları başardığımız ölçüde, KKM’den çıkış stratejimizi uygulayacağız. Var mı stratejimiz, var. Biz burada da kademeli gideceğiz.

* Mevduat sahipleri müsterih olsunlar. Herhangi önemli  bir değişikliğe gitmeyeceğiz. Biz ancak lira mevduatını cazip hale getirdiğimiz ölçüde, makro finansal istikrarı kalıcı bir şekilde tesis ettikçe, rezervlerimizi güçlendirdikçe farklı bir strateji izleyebiliriz. Ama bugün itibariyle KKM devam edecek.

MERKEZ BANKASI PİYASAYA MÜDAHALE EDİYOR MU?

* KKM’den her gün dönüşler var. Biz onlara dövizi arz etmek durumundayız. O anlamda talepleri karşılıyoruz. Onu bir müdahale olarak algılayacaksanız, evet Merkez Bankası, KKM'den dönüşlerde döviz talebini karşılıyor.

* Onun ötesinde, belirli bir seviye hedefleyip, korumak için, rezerv harcamayı soruyorsanız, benim bildiğim kadarıyla öyle bir şey yok.

* Merkez Bankamızın bir kur hedefi yok. Dolayısıyla bir seviyeyi korumak üzere bir irade de yok.

EMEKLİ MAAŞLARINA DÜZENLEME

* Memurlarla müzakereler yapıldı, işçilerimizle de yılın başında bağlanmıştı. Emeklilerimizi enflasyona ezdirmeme diye bir ilkemiz var.

* Çalışanın alım gücünü artırmanın yolu enflasyonu düşürmek.

* En düşük maaş alan emeklilerimizin durumunun iyileştirilmesine yönelik, Cumhurbaşkanımızın talimatı oldu o çalışmaları yapıyoruz. O konuda da çok netiz. Burada önemli olan toplumun bütün kesimlerini enflasyona karşı korumamız.

* Çalışanımızın yanındayız, çalışanlarımız çok değerli. Emeklilerimiz çok değerli. Ama ülkenin imkanları çerçevesinde hareket etmemiz lazım.

* Zor bir dönemden geçiyoruz. Yüzyılın felaketi yaşanmış. Felaketin yaralarını sarmayı önceliklendirmeyi eminim 86 milyonun tamamı istiyor.

* Kalıcı refah artışı için üretmemiz ihracat yapmamız lazım. Krediyle, kredi kartıyla, başkasının parasıyla zenginlik olmaz. Krediyle yatırım, istihdam, üretim olur.