Günümüzün dijital çağında, sosyal medya platformları hayatın önemli bir parçası haline geldi, hatta hayatımız oldu.

İlgiye aç ve ultra sosyal teşhircilik.
Kabul, tamam bu senin seçimin. TikTok, Instagram, Twitter gibi platformlar günlük yaşamımızı paylaşmanın ve iletişim kurmanın bir yolu haline geldi.

Ancak, bu platformlarda hikaye paylaşımı sıkça karşımıza çıkan bir eylem haline gelirken, bu davranışın kişisel veri haklarına saygılı olup olmadığını bir düşün bakalım.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu var, alooo!

Kişilerin fotoğraflarını veya videolarını izinsiz olarak çekip hikaye olarak paylaşmak, temelde kişisel veri haklarına saygısızlık anlamına gelir. Restoran veya kafe gibi kamusal alanlarda bulunurken, bu mekanların müşterileri, özel hayatlarını ve kişisel verilerini koruma hakkına sahiptir. Herkes, ben, o, şu, bu senin hikayende görünmek veya süs olmak zorunda değildir, arkadaşım.

Bu, hak gasbı resmen!

İzinsiz şekilde “cart” diye kişileri çekmek, afişe etmek ve özel anlarını istismar etmek anlamına gelir. Ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlar sadece maddi cezalarla sınırlı kalmayabilir, aynı zamanda kişilerin itibarını zedeleme veya hukuki yükümlülüklerle de sonuçlanabilir.

Örnek bir senaryo:

Düşünün ki, sevdiklerinizle hoş bir akşam yemeği için gittiğiniz sevdiğiniz bir restoranda, muhabbet ediyorsunuz. Aniden, yan masadaki birisi sizi izinsizce çekiyor (“biraz hava alalım dedik”) ve bu görüntüleri sosyal medyada hikaye olarak paylaşıyor. Hayda… kardeşim, biz istemiyoruz, buraya kaçtık özel buluşma alanımız yahu!

Allah Allah…
Sosyal medyada hikayen paylaşımın sana göre eğlenceli ve spontane olabilir.
“Kocişime kahve yaptım” (tepsi)
“Hasta oldum” (serumlu kol fotosu)
“Çok eğleniyoruz” (barda, kafede, AVM’de)
“Babamın mezarına geldim” (Mezarda dua eden adam)
“Bunları yiyorum” (şaşalı bir masa)
“Bunları satın aldım” (paket, kolda saat)
Ancak benim özel hayatına saygı göstermek zo-run-da-sın! Bu yediğin nane, hakkıma tecavüz anlamına gelir. Bu nedenle, sen, sosyal medya kullanıcısı, iki beğeni için hayatının her anını paylaşırken, benim hakkıma saygı göstereceksin!
Senin histrionik kişilik bozukluğun olabilir.
Nemi bu histrionik?
İlgi açlığı duyan ve ilgi çekmek adına her türlü şeyi yapabilecek kişinin psikiyatrideki tanı ismi.

Ama beni, bizi bulaştırma.
İçeriğini bensiz üret bir zahmet.

Git dağı taşı duvarı çek, razı olanı çek, beni bir rahat bırak yahu.
Bitmediniz yahu.
Nokta.