ALES sınavım sonrası iki sene sonra bir piskolog “adayı” olarak gösteriş tutkunu olma konusunu değerlendirmek istiyorum bu yazıda.

Amerikan Psikoloji Birliği’nin sosyal medya hesaplarında günde üç defadan fazla kendisini sergileyen kişilerin narsistlik kişilik özellikleri olduğuyla ilgili resmi açıklama yaptı, ‘önemli ve değerli olma duygusuna’ işaret etmiş.

“Önemli ve değerli olma duygusunu bazı kişiler ünlü olarak, bazı kişiler güçlü olarak, bazı kişiler şöhret makam sahibi olarak, bazı kişiler bir şekilde toplumda parmakla gösteriliyor olma şeklinde tatmin ediyor.” Bu kişiler önemli ve değerli olma duygusuna layık değillerse benlik algılarının bunu kaldırmamıyor ve ‘görgüsüz’ denilebilecek durumlar ortaya çıkıyor.

Abartılı yaşam çarpıtılmış bir ego tatmini yöntemimi?

Bu kişiler güce, makama, paraya ve ilgiye layık olmadıkları için abartılı hareket edebiliyorlar “Dışarıdan bakarsın ‘Adam ne güçlü ya’ dersin, ‘Ne cesur’ dersin. Halbuki içindeki korkuyla mücadele ettiği için o cesur rolü oynuyor. Bu kişiler de zengin rolü oynar, güçlü rolü oynarlar. Böyle alkışlanan rolü oynarlar, alkışla beslenirler. Bu kişiler aslında iç dünyalarında kendilerini önemsiz ve değersiz görüyor bence.ama önemli ve değerli rolü oynayarak topluma kendilerini öyle ifade ediyorlar ve ilgi toplayarak, o şekilde ego tatmini yapıyorlar. Bu sanırım çarpıtılmış bir ego tatmini yöntemi.”

Aslında eğer abartarak gösteriliyorsa bunun layık olmadıklarını göstermek eylemi oluyor bu, “O layık zannediyor kendini ama ruhsal yapısı ona layık değil gibi. Şimdi bir nar ağacı düşünün, narı çok oldukça ağaçlar eğilir ama narı az olan ağacın kafası diktir. Dik dalların sebebi boş narsız dallardır bunun gibi alçak gönüllüğü gösteremez. Onunla ilgili böyle kendilerini abartılmış bir şekilde algıladıkları için yani benlik algıları, benlik saygılarıyla uyumsuz oluyor. Çünkü kendi olduğu benlikler üzerinden çok abartılı bir şekilde olması gereken benliklerini çok abartılı görüyorlar, abartılı gördükçe de hep aşırı yapay ve kurgusal davranıyorlar. Yapay davrandıkları için de soğuk düşüyor, ilgisi göze çarpıyor, orantısız kalıyor ve tam istediklerinin aksiyle karşılık buluyorlar bu sefer de.

Elde ettikleri şeyi abartılı gösterenler psikolojik olarak ve duygusal olarak eksiklik içindeler.

Aday piskolog cenk tevetoğlu.

Sfdsgfwegfgbvx